Śniadanie – sposób na utratę wagi

posted in: Aktualności | 0

     Badania dowodzą, że 10 milionów Polaków zaczyna swój dzień bez śniadania. Poranny pośpiech pozwala nam jedynie na szybką kawę, bez której wielu z nas nie umie rozpocząć dnia.  W pracy czasami nie wypada zacząć swojej zmiany od posiłku, często pierwsze śniadanie spożywamy nawet trzy godziny od momentu pobudki.  O tej porze,  powinniśmy myśleć już o drugim śniadaniu. Choć na każdym kroku słyszymy o tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu doby, my wolimy włączyć trzecią drzemkę i zrezygnować z porannej dawki energii. A tymczasem poprzez omijanie śniadania wpływamy na  obniżenie tempa przemiany materii.

     Wielu z nas, po prostu nie ma porannego apetytu. Wykazano, że organizm tłumi w sobie potrzeby zaspokojenia energii zaraz po śnie, co powoduje, że głód ze wzmożoną siłą odzywa się po kilku godzinach. W rezultacie spożywamy jednorazowo większy posiłek, często sięgając po produkty obfite w węglowodany proste (drożdżówki, pączki, słodycze, słodkie jogurty). Udowodniono, że prawidłowo skomponowane śniadanie zmniejsza chęć do pojadania słodyczy w trakcie dnia. Jedząc śniadanie, wprawiamy w ruch przemianę materii i dostarczamy ciału energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania przez cały długi dzień. Wykazano, że osoby, które jedzą poranny posiłek są mniej podatne na depresję, milsze dla otoczenia, odporniejsze na stres, a ich układ immunologiczny działa efektywniej, co oznacza, że rzadziej chorują.

Śniadanie zgodnie z zalecaniami, powinno:

  • zawierać węglowodany złożone – głownie pełnoziarniste produkty zbożowe takie jak musli, pieczywo razowe,
  • zawierać produkty dostarczające białka roślinnego i zwierzęcego – mogą to  być  sery, jaja, wędliny, produkty mleczne i produkty zbożowe,
  • być urozmaicone – zawierać produkty z każdej grupy żywności,
  • zawierać warzywny lub owocowy dodatek,
  • zawierać jak najmniej produktów słodzonych i produktów obfitych w niezdrowe izomery „trans”.

Jedzmy śniadania- żródło napieramypl


Autor:
Aktualizacja: .