Pestki arbuza są jadalne

Pestki arbuza są jadalne

posted in: Aktualności | 0

Arbuz to bardzo popularny owoc. Zajadamy się nim, szczególnie w gorące letnie dni. Mało kto wie, że pestki arbuza mają zdrowe właściwości. Spotkałam się również, z przekonaniem, że są one toksyczne i nie należy ich spożywać. Pestki, jak każde nasiona naładowane są substancjami odżywczymi.

Nasiona arbuza używane są w kuchni azjatyckiej i bliskiego wschodu. Po uprażeniu są serwowane jako przekąska lub używane do dekoracji sałatek. W Nigerii są one składnikiem niektórych zup. Natomiast olej z pestek arbuza jest używany w kosmetyce – wpływa odżywczo na włosy i skórę.

Nasiona arbuza mają bardzo grubą skorupę. Należy je dobrze rozgryźć i przeżuć po to, aby składniki pokarmowe, mogły być przyswojone przez nasz układ pokarmowy.

Pestki arbuza to dosyć energetyczna przekąska – jedna szklanka pestek arbuza ma około 600 kcal. Są one bardzo dobrym źródłem składników mineralnych takich jak magnez, cynk, żelazo. Zawierają likopen mający właściwości przeciwnowotworowe. Zawarte w nich witaminy z grupy B koją nerwy i wpływają na nasz metabolizm. Ich białko zawiera niezbędne aminokwasy takie jak arginina (reguluje ciśnienie krwi, poprawia metabolizm, wpływa na przyrost masy mięśniowej) i lizyna (uczestniczy adsorpcji wapnia). Nasiona prawie w połowie składają się z tłuszczy dlatego robi się z nich olej.

Polecam:  prażone pestki arbuza

Najtrudniejszą najbardziej czasochłonną czynnością jest wydrążenie pestek z owoców. Jak już nam się uda, płuczemy pestki na durszlaku i suszymy. Następnie układamy je na blaszce, dodajemy odrobinę oliwy i soli. Prażymy w temp. 220 stopni około 30 minut.

Zajadajmy się pestkami arbuza!


Autor:
Aktualizacja: .