Owoce na diecie

Owoce na diecie

posted in: Aktualności | 0

Temat związany z jedzeniem owoców na diecie budzi wiele kontrowersji. Powstało sporo opracowań i diet często ze sobą sprzecznych. Szum informacji jest tak duży, że 95% osób, którym udzielam konsultacji dietetycznych zadaje mi pytanie: a co z owocami na diecie?

Odpowiedz brzmi: JEDZMY OWOCE!

Oczywiście, że owoce na diecie odchudzającej są wskazane. Szczególnie w okresie letnim kiedy możemy korzystać z naszych polskich sezonowych zasobów. Samo słowo „dieta” kojarzy  nam się z ogromnymi wyrzeczeniami i rezygnacją ze wszystkiego co dobre w naszym menu. Nie rezygnujmy, ale ograniczajmy.

Standardowa dawka owoców w jadłospisie to 2 do 3 porcji. Z chwilą przejścia na dietę niskokaloryczną należy zmniejszyć ilość porcji owoców do 1-2 porcji dziennie. Jedna porcja to  tyle ile zmieści nam się w dłoni lub jedna szklanka drobnych owoców.

Warto zapoznać się z tabelami indeksu glikemicznego i wybierać te o niskim i średnim IG (śliwki, maliny, wiśnie). Im wyższy indeks glikemiczny (banany, melony, owoce suszone) tym szybciej nasz organizm przerobi energię na tkankę tłuszczową. Należy pamiętać, że błonnik obniża IG dlatego warto łączyć produkty o wysokim IG z  dodatkiem błonnika, który spowalnia trawienie.

Kiedy jeść owoce?

Nasz układ pokarmowy trawi owoce około 30 minut, co zapobiega procesom gnilnym i fermentacji. W czasie kiedy pokarm zalega w żołądku towarzyszą nam wzdęcia i gazy. Dłuższe trawienie owoców związane jest z łączeniem ich z dużym posiłkiem lub spożywanie ich w zbyt szybko od niego. Warto trzymać się zasady: owoce zjadamy około 1 godziny przed dużym posiłkiem lub około 1,5 godziny po posiłku.

Powszechnie panuje pogląd, że należy je jeść w godzinach przedpołudniowych. Jest on prawidłowy. Wówczas w naszym układzie pokarmowym jest największe zagęszczenie enzymów trawiennych. Owoce są dobrym posiłkiem na pierwsze i drugie śniadanie. Zjedzone na czczo szybko odżywią nasz organizm. Pamiętajmy, aby łączyć je z innymi składnikami: białko, tłuszcze, węglowodany złożone, tak aby stworzyć pełnowartościowy posiłek np. płatki owsiane z mlekiem, malinami i orzechami włoskimi. W swojej praktyce dietetycznej trzymam się zasady: owoce jemy najpóźniej do podwieczorku.

Warto wspomnieć również o sokach owocowych. Trzeba przyznać, że trudno kupić dobrej jakości sok owocowy. Wiele z nich jest słodzonych syropem glukozowo-fruktozowym i innymi substancjami słodzącymi. Kupujmy soki jednodniowe lub róbmy je sami. W innych wypadkach warto zastanowić się nad porcją witamin w postaci słodkiego soku.

Podsumowując, nie rezygnujmy z owoców, jedzmy je w ograniczonych ilościach, umiejętnie dobierając ich ilość i czas spożywania,


Autor:
Aktualizacja: .