Cukier brązowy – nie daj się oszukać

Cukier brązowy – nie daj się oszukać

posted in: Aktualności | 0

Powszechnie wiadomo, że spożycie cukru szkodzi naszemu zdrowiu. Od kliku lat obserwuję modę na „zdrowsze” cukry: brązowy i trzcinowy.  Czy na pewno umiemy wybrać lepszy cukier ?

Trzcinowy czy buraczany

Produkcja cukru z wymienionych roślin delikatnie różni się od siebie. Zapamiętajmy, że produkt końcowy  jest taki sam – sacharoza. Pozbawiona jest ona jakichkolwiek składników odżywczych, zawartość sacharozy w białym cukrze wynosi 99,7% nie ma wpływu, z jakiej rośliny, produkt został wykonany. Fakt jest taki, że zarówno cukier trzcinowy, jak i buraczany mogą mieć barwę białą i karmelową.

Cukier nierafinowany

Jeżeli decydujemy się na włączenie do swojej diety cukru, warto zdecydować się na produkt nierafinowany. Dzięki obecności melasy ma on brązową barwę i karmelowy smak. Zawiera on niewielkie ilości żelaza, potasu, fosforu, magnezu, wapnia, miedzi oraz witaminy B6 i B12. Biorąc pod uwagę ilości spożywanego cukru, składniki te nie mają wpływu na naszą dietę i odżywienie organizmu.

Nie daj się oszukać – cukier brązowy

Producenci wykorzystując, modę na cukier nierafinowany (o barwie brązowej) wprowadzili do obrotu cukier brązowy. Produkt ten uzyskuje się poprzez barwienie cukru białego wcześniej wyciśniętą melasą lub często karmelem. Dzięki temu bawiony cukier rafinowany zostaje sprzedany za 1/3 ceny więcej. Konsument nie zyskuje nic poza  kupnem barwionego, droższego produktu.

Na etykiecie cukru nierafinowanego powinna widnieć informacja – cukier nierafinowany ponieważ cukier zazwyczaj jest importowany, podaję też używane często spotykane nazwy zagraniczne: ang. Raw sugar, fr. Le Sucre complet, niem. Rohzucker.

Cukier nierafinowany jest lepszy dla figury

Cukier nierafinowany jest mniej kaloryczny. Należy zwrócić uwagę, że kryształki cukru brązowego są drobniejsze, dlatego zmieści się ich więcej na łyżeczce. Pułapka polega na tym, że używając miar objętościowych spożywamy więcej kalorii.

Porównując:

cukier trzcinowy nierafinowany

100g – 370 kcal; 1 łyżeczka 7g – 26 kcal

cukier biały

100g – 405 kcal; 1 łyżeczka 5g – 20 kcal

 

Dlaczego sądzimy, że cukier brązowy jest zdrowszy? Możliwe, że identyfikujemy produkty brązowe jako zdrowsze – naturalny ryż, razowy chleb, razowy makaron. Nie jest to właściwy kierunek wyboru produktów.

 

Zastanówmy się czy możemy zrezygnować ze słodkiego smaku cukru? Jakie są dostępne słodkie zamienniki cukru  Które substancje słodzące warto kupować? Jest to temat kolejnego artykułu. Zapraszam do naszych aktualności.


Autor:
Aktualizacja: .